Lélektani aspektusok
1.Félelmek-oldása, az ismeretek átadásával
Kimondva vagy kimondatlanul, a félelem, a szorongás, az aggódás jelen van. Aggódunk a babáért, félünk a szüléstől, a fájdalomtól, a felelősségtől. A sor nagyon hosszú. De félni csak az ismeretlentől kell. Az ismeretlenség- félelem-fájdalom köre már ismert, egyik generálja a másikat. A csoportos, vagy egyéni találkozások célja ennek az egymásba formálódó körnek az oldása. Ez lehet már egy tapasztalati úton nyert-félelem, fájdalom oldása, vagy az ismeretlentől való félelem szüntetése. S mivel a szülés és szülőségre felkészülés nem egy egyéni program, így a pár felkészülésére, nagy hangsúlyt kell fektetni.
2. A szeretet aspektusai, a szeretet nyelve
A felkészülés alapvető eleme, a szereteten alapuló kötelék. Szeretni sokféleképpen lehet. A szeretet mindenkinek mást jelent. Ezért hát jó figyelni a másikra, hogy azt tudjuk adni neki, amire ő vágyik és nem azt, amiről azt gondoljuk, hogy jó neki. A bölcs mondás szerint, úgy szeresd, hogy neki legyen jó. Viszont vannak olyan közös értékek, amelyekre nem árt odafigyelni. Ilyen például a tisztelet. Anélkül, hogy tisztelnénk valakit, nem tudjuk szeretni. Ha tudjuk is, mit jelent a szeretet, fontos, hogy kimutatni is képesek legyünk.A várandósság alatt az érzelmek nagyon gyorsan változhatnak -az érzékenység számtalan formában nyilvánulhat meg.
3. Mit jelent nőnek lenni?
Anélkül nagyon nehéz asszonnyá, majd anyává válni, hogy valaki ne tudja, mit is jelent nőnek lenni. A nővé váláshoz nemcsak a külsőségek, formasága kell, hanem a belső átalakulása is. Aki ebben a hitben van, hogy elég a külsőség, az még sosem tapasztalta meg egy női kör erejét, azt az erőt, ami egy mély, belső tűzből fakad, melyet, ha valaki magába fogad, akkor érti meg igazán, mit is jelent nőnek lenni. Csak az képes uralni a testét, aki érzi magában ezt az ősi teremtő erőt. Az képes elfogadni, majd az anyaságot, és annak változásait.
4. Anyakép
Mindannyiunkban velünk él egy ősi anyakép. Akarva-akaratlanul ehhez az archaikus mintához hasonlítjuk a saját anyánkat és magunkat is anyaként. A baba megszületése előtt érdemes kibogozni a kusza szálakat, tisztába tenni a viszonyokat édesanyánkkal és saját anyaságunkkal kapcsolatban is, mivel ezekből számtalan probléma fakadhat. Mind a várandósság alatt, mind a szülés után,és a gyermeknevelésben is.
5. Rend a lelke mindennek – a Hellinger-i családmodell
A béke akkor köszönt egy családra, ha mindenki tudja, hol a helye, mi a dolga, mit várhatnak el egymástól és mit nem. Bert Hellinger modellje segít eligazodni a sokszor bonyolultnak tűnő családi kapcsolatokban, és néhány egyszerű szabállyal mindenki a helyére kerülhet. A modell elméleti átbeszélése is nagy erővel bír. Gondolati struktúrákat változtathat meg a béke érdekében.
Fizikai aspektusok
1. A várandósság és a szülés élettana, hormonális háttere
Nagyon lényeges, hogy az édesanya ismerje a saját testét és magzat formálódásának folyamatát a méhében. Egyrészt könnyebb követni úgy eseményeket, ha tudja, mi miért történik, másrészt a fájdalmakat is könnyebb elviselni így. Másrészt képes legyen képviselni a saját érdekeit, a folyamatot, tudatosan megélni egy csoda! A tudatosság ismeretet feltételez.
Az esetlegesen felmerülő nehézségeket természetes módszerekkel enyhíteni szelíd gyógymód. Saját testünk önismeretére tanít, és izgalmas időszak.
2. Vajúdás és szülés – természetes fájdalomcsillapító módszerek és egyéb praktikák
Hasznos tudnivalók a vajúdásról és a szülésről. (Nem csak fájdalom szempontból!) Szerencsére a természet tárháza legalább olyan kimeríthetetlen, mint az orvosok gyógyszeres doboza. Gyógynövények, homeopátia, Bach-cseppek, masszázs, mozgás, (ön)hipnózis… érdemes kipróbálni, mielőtt megadnád magad a fájdalomnak. A vajúdási és szülési testhelyzetek váltogatása is jótékony hatású. A tudatos légzés alkalmazása szülés különböző szakaszaiban,egyrészt a baba érdekében,másrészt az anya energiája érdekében.
3. Szülési terv
Az elmúlt években egyre több fórumon bíztatják arra a kismamákat, hogy készítsenek szülési tervet. Ez remek dolog, ha valóban a kismama igényei alapján készült, és nem a leendő nagymama, apuka vagy egy barátnő hatására. Pedig fontos lenne, hogy valóban a szülő nő érdekei érvényesüljenek. Érdemes hát a lélek mélyére pillantani, Én mit is szeretnék valójában? A szülés szempontjából az a jó hely, ahol az anya biztonságban érzi magát. Elhamarkodott döntések helyett érdemes inkább alaposan körbejárni a lehetőségeket, mérlegelni az előnyöket és hátrányokat, mindenkinek a saját igényei szerint. A társ kérdése is sokszor felmerül, ki legyen a szülésnél? Sok éve már annak, amikor az apukákat először beengedték a szülőszobára. Sokan ezt nem lehetőségként, hanem kötelességként élik meg. Az anya szempontja érthető, a sok idegen arc között a számára legkedvesebb a legmegnyugtatóbb. Van, hogy a leendő apuka már a gondolattól is leizzad, és olyan eset is akad, amikor az anyuka érzi úgy, nem férfiszemnek való az ő szenvedése és kiszolgáltatottsága. Mindenképp csak valaki olyan jöhet szóba, aki megnyugtatóan hat az anyára. Legyen az a leendő nagymama, lánytestvér, barátnő, vagy orvosa, vagy szülésznője.
4. Szoptatás
Szoptatni – kevés kivétellel – minden szült édesanya tud. Az anyatej termelődésének Csodálatos rendszere, nem az akaraterő kérdése, maximum a hajlandóságé. A tej képződésének, többféle praktikája van, mely egyidős az emberiséggel, illetve különböző alternatív gyógymódok segíthetik a szoptatni vágyó anyukát. Hogyan lehet mindez egyszerűen, fájdalom mentesen-„Csak Természetesen anyatejjel?-erre is választ kaphatunk. Ehhez szorosan kapcsolódik az, hogy mit egyen a kismama, hogy energiája legyen és bőségesen teje.
5. A csecsemő ellátása
A napi ciklusa, alvás, ébren lét, az etetések, a fürösztése, masszírozása, az öltözködés, a fejlődés,játékok. A vele való foglakozás mikéntje, a sírás aspektusai,a csecsemőkori problémák(nem orvosi jellegű) felismerése és kezelési lehetőségek. Egymástól-egymás által szakember segítségével nyerhetünk tapasztalatokat és ismereteket.
6. Az apák szerepe
Miben és hol tud segíteni, és Őt hogyan kell „ellátni”,esetleg feladatokkal,hogy érezze fontosságát. A csecsemő és édesapja kapcsolatának kialakításának lehetőségei.
7. Az anyai regeneráció
A csecsemő ellátása mellett, hol és mikor és hogyan jusson erre idő, és milyen módszerei vannak a saját töltekezésnek?