A családi és párkapcsolati konfliktusok terápiás feldolgozását jelenti. A beszélgetésben valamennyi családtag illetve a pár minkét tagja részt vesz. A terápia segít tudatosítani és módosítani azokat a hibás kommunikációs- és viselkedésmódokat, amik a párkapcsolati vagy családi gondokat okozzák.
A párkapcsolatok 60-70%-a megmenthető párterápiával. A párterápia elmélyíti önmagunk és párunk megismerését, segít feltárni a konfliktusok gyökerét s a terápiás folyamat során egy olyan kommunikációs mód elsajátítására is sor kerül, amit a pár tagjai egész további életükben sikerrel alkalmaznak.
A családterápia azt jelenti, hogy az egész család vagy a család több tagja vesz részt a terápiás ülésen. Minden családtag megfogalmazhatja saját véleményét és meghallgatja a másokét. A párbeszéd elősegíti a probléma megértését. Akaratuk és jó szándékuk ellenére a család tagjai néha hozzájárulnak a problémák fennmaradásához. Ennek megértése a megoldás felé vezető út első lépése lehet.
A család szinte minden esetben rendelkezik a probléma megoldásához szükséges erőforrásokkal. A családterápia ezek feltárását és mozgósítását segíti elő.
Tartós eredmény eléréséhez általában több terápiás ülésre van szükség. Nem elengedhetetlen valamennyi családtag részvétele. Mégis, a tapasztalat azt mutatja, hogy a legjobb eredmény akkor érhető el, ha a terápiás folyamatban mindazok a személyek részt vesznek, akiknek szerepe lehet a probléma megoldásában.
Kinek ajánlom a pár és családterápiát?
Házasulandóknak, az esküvői döntés megfogalmazódása idején. Családi Életre Nevelő Tanácsadás a házasság több aspektusára világít rá. Segít az esküvőt megelőző hónapokban, hogy döntésükben megerősödjenek, egymás iránti elvárásaikat tisztázzák. A párterápia segít abban, hogy a „leendő közös élet ” is megszülethessen, miközben az egyén szükségletei az „én” és „te” sem szorul háttérbe.
Házasoknak és élettársaknak, a családi életciklus váltásoknál,vagy ha sok a veszekedés; kibillent az egyensúly; gyermek születése után, nem talál vissza egymáshoz a pár; nem tudnak már beszélgetni; szexuális problémáik is vannak; esetleg „harmadik személy” lépett a képbe.
Szenvedélybeteg-alkohol problémával küzdő családok részére- az Fülakupunktúrás kezelés kiegészítéseként, mind a szerfüggő kezelésére,mind a társfüggő kezelésére,családterápia a disz funkcionalitás rendezésére, az „üres tűz” állapotának rendezése után a kapcsolat egészséges újraalakítására.
Vegyes családot „alapítóknál”, ex elváltak- új kapcsolataiknak kialakításának elősegítésére,főleg,ha gyermekek is születtek mindkét fél előző kapcsolatából.
Válófélben lévőknek. Amennyiben a kapcsolatból gyermekek is születtek, mindent meg kell tenni a párkapcsolat rendezéséért. Egyrészt, a kapcsolatok valóban nagy százaléka megmenthető. Másrészt, ha netán válással végződne a pár története, a gyermekek miatt szülőként a későbbiekben is együtt kell működniük és nem mindegy, hogy hogyan.
„Családszerviz”- házassági évfordulók közelében, vagy alkalmával, a kapcsolatuk megerősítést szolgáló, elkötelezettséget mélyítő-egymás értékeit kölcsönösen értékelő interaktív pár-családi, beszélgetés.