Gyermeknevelési tanácsadás
Rengeteg szakkönyv íródott már ebben a témában, viszont a szülők a mások tapasztalatait szívesebben veszik. Ráadásul, a gyermek önmagában soha nem „létezik eleve rosszként”, leképezi az otthoni feszültséget, ha azt mondjuk, nem jól viselkedik. A különböző korokban, különböző hatások érik, és ezt ő valahogy feldolgozza, vagy jól és a szülőnek tetsző módon, vagy nem. A családi életciklus váltások nagyobb része is a gyermekek átmeneti korszakainak változását jelenti, és vele, a családi rendszer átalakulását is. Ehhez mindenkinek alkalmazkodni kell. Tehát sokszor a gyermeknevelési tanácsadás, bizony családterápia is. A gyermeknevelési problémák azok, mellyel a család gyorsabban reagálva kéri a segítséget, mely abból a szempontból jó,hogy legalább az intervenció, a beavatkozási lehetőség hamarabb érkezhet.
A következőkben álljon itt, két fontos 10 pont, ismeretlen, de tiszteletre méltó emberek tollából!
A gyermeknevelés 10 csapdája
- Ne legyen bűntudatunk gyerekeinkkel szemben! Ne érezzük magunkat bűnösnek amiatt, hogy munkába járunk, és nem töltünk 24 órát a közvetlen közelükben. A tapasztalatok szerint az óvodába, iskolába járó gyerekek jobban beilleszkednek a társadalomba, mint az otthon dédelgetett kicsik.
- Ne azzal mutassuk ki az érzelmeinket, hogy mindenféle fölösleges dolgot vásárolunk a gyerekeknek! A kis jutalmakhoz fűződjenek konkrét teljesítmények.
- Ne akarjunk százszázalékos szülők lenni! Senki nem tud mindent tökéletesen végrehajtani. Ne hajszoljuk tehát túl magunkat. Inkább várjuk el, hogy a gyerekek is megfelelően teljesítsék a maguk napi feladatát.
- Ne engedjük, hogy a gyerekek naponta 6-8 órát tévézzenek, és igyekezzünk ellenőrizni a nézett filmek tartalmát.
- Vacsora közben ne nézzünk tévét! Az esti étkezés legyen kellemes, családi esemény, amikor mindenki elmeséli a napi élményeit.
- Ne veszekedjünk a gyerekek előtt! Igyekezzünk a vitákat egymás között elintézni. Ne használhassa ki a gyerek, hogy a szülők nem egyformán ítélnek meg bizonyos dolgokat.
- Ne a gyereken vezessük le a feszültséget! Próbáljunk meg többet pihenni, relaxálni vagy sétálni. Menjünk el néha a gyerekek nélkül színházba vagy moziba.
- Legyünk egységesek a gyereknevelés kérdéseiben! A fontos dolgokat lehetőleg már a gyerekek születése előtt tisztázzuk.
- Ragaszkodjunk az elképzeléseinkhez és elveinkhez! Ne hágjuk át a saját magunk által felállított szabályokat.
- Szeressük egyformán a gyerekeket! Ne hasonlítgassuk őket össze egymással. Ne kényeztessük el az egyiket a másik rovására.
A gyermeknevelés 10 parancsolata
- Koncentrálj mindig a jelenre, tekintsd úgy, hogy minden új nap egy tiszta lap. Ha utánagondolunk, nem vagyunk sem mi, sem mások igazán urai se a jövőnek, se a jelennek. Bár sokan azt hiszik, hogy azok.
- Soha ne becsüld le a gyereked képességeit. Engedd meg neki, bátorítsd őt, várd el tőle, hogy legmagasabb képességeinek megfelelően fejlődjön.
- Vedd őt körül pozitívan gondolkodó emberekkel (családtagokkal, szakemberekkel), akik megosztják veled a tapasztalataikat, tanácsaikat, támogatásukat.
- Találd meg és használd ki a legmegfelelőbb nevelési és tanulási környezeteket minél korábban.
- Ne feledkezz meg az párod és a többi gyerekeid érzelmi szükségleteiről sem. Emlékeztesd őket gyakran arra, hogy azért, mert több időt töltesz a gyerekkel, az nem jelenti azt, hogy őt jobban szereted, mint a többieket.
- Kövesd saját lelkiismereted, igazán csak a gyerekednek tartozol felelősséggel a vele kapcsolatos határozatokban. Nem fontos mindig indokolnod cselekedeteidet a barátoknak, a világnak.
- Légy őszinte érzelmeiddel kapcsolatban. Elvégre nem lehetsz szuper szülő a nap minden órájában. Engedd meg magadnak, hogy érezz néha kis adagokban haragot, féltékenységet, szánalmat, csalódottságot is, igenis, néha levertséget, depressziót. Nem tesz jót az egészségednek, ha letagadod azokat.
- Légy jóindulatú magaddal szemben. Ne koncentrálj mindig csak a tennivalókra. Tekints vissza néha az elért eredményekre is és gratulálj magadnak.
- Engedd meg magadnak az élet élvezetét. Elvégre tapasztalataid képessé tettek arra, hogy az átlagembernél jobban tudd értékelni az élet apró csodáit.
- Soha ne veszítsd el a humorérzékedet. A nevetés a legjobb gyógyszer a stressz ellen.
Amennyiben, ezen tanácsok ellenére is gondjai adódnak, a gyermeknevelés terén, hívjon bátran, megpróbálok segíteni.
Pályaorientációs tanácsadás
A „Mi leszel, ha nagy leszel?” kérdés megválaszolása életre szóló döntést jelent.
A szerencsésebbek már kiskoruktól fogva pontosan tudják, mivel szeretnének foglalkozni, azonban a többségnek nem ilyen világos a jövőképe. Ha bizonytalan vagy a megfelelő szakma kiválasztásában, nagy segítséget jelenthet pályaorientációs tanácsadó szolgáltatásom.
A számtalan út közül nehéz kiválasztani a legjobbat. Előre kell tervezned, miközben változol Te is és a körülményed is. Emellett elengedhetetlen a különböző középfokú intézményekről, szakmákról, felsőoktatási intézményekről való tájékozódás is, valamint ismerned kell saját magadat, a vágyaidat, céljaidat, képességeidet, hogy végül a leginkább neked való pálya mellett dönts. Ha nem vagy elég információ birtokában, könnyű rossz döntést hozni. Így azonban évek veszhetnek el olyan tanulmányokkal, melyek nem is igazán érdekelnek, vagy nem a képességeidnek legmegfelelőbbek.
Ha még nem tiszta a kép, esetleg nem gondoltad végig a lehetőségeidet, látogass el hozzám, ahol pályaorientációs tanácsadóval konzultálhatsz, mely segítségedre lehet életpálya-terved kidolgozásában, ötleteket kaphatsz a megfelelő képzés kiválasztásához.
Felmérheted legfőbb személyiségjellemzőidet, képességeidet, kiderül, melyekre lehet szükséged a jövőben, s hogy milyen készségeket volna fontos fejlesztened önmagadban. Megtudhatod, mely pályára lennél a legideálisabb, milyen típusú feladatok, szerepek állnak legközelebb a személyiségedhez. Értékeljük szükségleteidet és motivációs igényeidet.
A pályaorientáció egyébként minden korosztály számára hasznos lehet, általános iskolából-a középiskolára készülő fiataloknál, csakis szülői kísérettel foglalkozom.
Az érettségiző fiatalok állnak a legnagyobb döntéshelyzet előtt. A rájuk váró lehetőségek rengetegében könnyű eltévedni.
Vannak pályamódosító felnőttek, akik életük további építéséhez kérnek segítséget, vagy visszatérnek az iskolapadba, s lehetőségeikről szeretnének tájékozódni.
Nem mindegy milyen irányban tanulsz tovább, gondold át alaposan céljaidat, terveidet, ebben kívánok segítségükre és segítségedre lenni.