Bert Hellinger
A Családállítás módszer kidolgozója
Hellinger 1925. december 16-án született Leimenben, Délnyugat – Németországban. Kölnben nőtt fel. Születési keresztneve Anton Johann volt, a Bert keresztnevet (Sujtbert, röviden Bert – jelentése: gyors, erőtől ragyogó) később maga vette fel.
A hitleri Németországban a fiatal Hellinger illegális katolikus szervezethez csatlakozott. 17 évesen a Gestapo gyanúsításától a besorozás mentette meg. Katonaként Belgiumba került fogolytáborba. Huszadik életévében, a fogolytáborból való kikerülése után azonnal egy katolikus rendbe vonult. Gyermekkori vágyát valósította meg Hellinger azzal, hogy pap lett.
16 éven át a katolikus misszionárius rend tagjaként Dél-Afrikában dolgozott a zuluknál. Iskolavezető volt, oktatott és az egyházközösség katolikus papjaként lelkészi tevékenységet végzett. Elsajátította a zulu nyelvet. Nagy hatással volt rá a zuluk udvarias méltósága. Itt alapozódott meg Hellinger elkötelezettsége az emberek és kultúráik sokféleségének megbecsülése iránt.
Tudta, hogy a szentség mindenhol jelen van, és többféle, egyformán jó úton is el lehet jutni hozzá.
25 év után Hellinger elhatározta, hogy elhagyja az egyházi rendet. Mindez békésen zajlott, úgy érezte, hogy a belső növekedését nem szolgálja már a továbbiakban, hogy pap.
1971-ben tehát Hellinger kilépett az egyházközösségből és visszatért Németországba.
1964-ben ismerkedett meg a csoport dinamikus önismeret fejlesztéssel és az újonnan elsajátított módszerrel vezetett csoportjai révén nevet szerzett magának a német szakmai körökben. A hatvanas évek végén pszichoanalitikus-képzésen vett részt Bécsben, majd újabb és újabb módszereket tanult, amelyeket egymás után próbált ki és épített be terápiás munkájába. Ilyenek például az ősüvöltés-terápia (Arthur Janov), a tranzakció analízis (Eric Berne), a hipnoterápia (Milton Hyland Erickson), a rendszerszemléletű családterápia, tapasztalati- élmény centrikus (Virginia Satír), a neurolingvisztikus programozás (John Grinder, Richard Bandler). Különös jelentősége volt számára a családterápia-kontextuális irányzata a magyar származású Amerikában élő Böszörményi-Nagy Ivántól.