Hogyan történik egy családállítás?
Családállítás csoportban: A csoport 6-12 résztvevőből áll, akik általában nem ismerik egymást. Nyitásként csak egy keresztnevet kérek és azt, hogy röviden említsd meg milyen témában szeretnél dolgozni. (pl. párkapcsolat, munka, egészség, stb.) Ez után megkérem, hogy aki úgy érzi, felkészült az állításra, üljön ki mellém. Ha Rád kerül a sor, röviden elmondod, hogy mi a problémád és hogy mit szeretnél. Lehetséges, hogy felteszek egy-két kérdést a családi vonatkozásokról, arról, hogy vajon tudsz e valakiről, aki köthető a problémádhoz. A rövid beszélgetés végén együtt kiválasztjuk a szereplőket és azok képviselőit. Az utóbbiak a csoport tagjaiból kerülnek ki, akiket Te kérsz fel egy-egy szerepre. Elhelyezed őket a térben érzéseid szerint, majd visszaülsz mellém. Kicsit várunk, hogy dolgozni kezdjen a tér. A képviselőknek testérzeteik lesznek, amelynek engedve elindul egy mozgás, ami megmutatja a problémádhoz tartozó történetet. (Az állításokban nagyon kevés a beszéd. Ez nem szerepjáték, a képviselők nem eljátszanak helyzeteket, hanem a tér segítségével megjelenítik a családi tudattalant.) Ha a történeted mélységében feltárta magát, beállsz a téged képviselő résztvevő helyére, majd néhány meghatározott mondat és/vagy gesztus segítségével Te magad oldod általam a történetet.
Mi köze lehet egyéni sorsomnak a családtagjaimhoz?
Bert Hellinger felismerte, hogy a család nem csupán a szűkebb vérségi köteléket jelent, hanem egy olyan rendszert fed le, amelyben minden odatartozó hatással van a többiekre. Ebben a rendszerben helye kell, hogy legyen mindazoknak, akik a családban megfogantak – függetlenül attól, hogy megszülettek e, meddig éltek, mit követtek el. A családi rendszerben helye van azoknak is, akik valamilyen nagyobb sorsösszefonódás által kerültek oda (pl. nagy szerelem, bajtársi viszony, súlyos baleset vagy bármilyen tettes-áldozat történet). Ha ebből a rendszerből valaki kirekesztődik – talán mert elfelejtik, titkolják vagy kitagadják – a rend szerint jön egy utód, aki tudattalanul képviselni fogja a kirekesztettet. Ebből adódóan az utód nem lesz képes a saját sorsát élni. Más családtagunk fájdalmas sorsát élve vagy lélekben annak fájdalomára figyelve nem lehetünk boldogok.
Hogyan működik a családállítás?
A családállítások alatt létrejön egy erőtér. (Ezt a teret nevezik szellemi vagy morfogenetikus mezőnek is.) Ez a tér közvetlen kapcsolatban áll az állító családrendszerének szellemi mezejével, másképp kifejezve a családi tudattalannal. E mezőbe belépve a képviselők – egyéni érzékenységtől függetlenül – képesek megtapasztalni és megjeleníteni azt a családi mintát, amely az érintett problémához köthető. (Képviselőként beválasztva mások történetébe talán azt érzed majd, hogy közelebb húzódnál valakihez, valamerre fordulnod vagy nézned kell, esetleg le kell ülnöd a földre, stb.) Az állítás vezetőjeként figyelemmel kísérem a térben megjelenő mozgásokat. Ez egy szándéktól és ítélettől mentes figyelem. Tisztelettel közelítve a térhez, az felismerésekhez juttatva megmutatja a megoldáshoz vezető utat. A családállítás által rövid idő alatt felszínre kerülnek olyan mély, tudattalan tartalmak – meghatározó családi minták – ,amelyek feltárása más módszerekkel dogozva akár hónapokat, éveket is igénybe vehet. E régi mintákat oldó mondatok segítségével Te magad fogod feloldani,általam „kísérve” ami után lehetőséged lesz végre kialakítani saját új mintáidat.
Mi történik velem az állítás után?
A családállítás után beindul egy folyamat, ami a régóta meglévő mintáid elengedéséhez vezet. Ahhoz, hogy valami újat hozz létre, előbb a réginek szerte kell foszlania – ez az átmeneti időszak pedig nehéz lehet. Általános tapasztalat, (amely alól azért lehetsz kivétel) hogy az első 3 hét érzelmileg nehezebb. Feljöhetnek fájdalmak és a beindult változásokból adódóan „szétesettebbnek” érezheted magad, mint máskor. Ez az időszak benső munkát igényel tőled is, mivel az új mintáidat neked kell kialakítanod. Ha sikerült ezen a folyamaton végigmenned, idővel azon kapod magad, hogy ami korábban probléma volt számodra, már egyáltalán nem az. Van aki mindezek ellen tétjét tapasztalja- rendkívül energikussá válik, jó kedve van, másképp látja az élethelyzeteit, az állítás utáni naptól kezdve. Ez a hozott probléma, Rád gyakorolt hatását függ, nem az állítás „eredményességétől”.
Mennyi állításra van szükségem?
Lehetnek olyan problémáid, amelyeket egyetlen állítással megoldasz és lehetnek olyanok is, amelyek gyökere összetettebb, mivel több családi mintát érint. Hogy pontosan hány alkalom kell a teljes megoldáshoz, előre nem tudhatjuk, de például látható lesz,hogy hány gyökere lehet, ugyanakkor már egyetlen állítás is továbbmozdít a probléma megoldása felé, elindít változásokat. Az is lehetséges, hogy teljesen, egy nem végig vitt állítás hatására leszel képes feloldani a problémád.
Miért jó eljönni szereplőnek (képviselőnek)?
Képviselőként sosem véletlen, hogy mikor és milyen minták képviseletére kérnek fel. Mások állításban szerepelve, átélve sorsokat, érzéseket, helyzeteket indirekt módon tovább dolgozol önmagadon. Ez a benső munka egyrészt fejleszti azt a készséged, hogy bele tudd érezni magad mások helyzetébe, érzéseibe, igazságába, amely által egyre árnyaltabban leszel képes felfogni a világot. Másrészt a saját állítások mellett indirekt módon tovább dolgozol a nehézségeket okozó családi mintáid feloldásán. Azt szoktuk mondani, amire felkérnek „azzal dolga” van, a képviselőnek.
Milyen problémáknál segíthet a Családállítás?
• kapcsolati problémáknál – beleértve a pár- és egyéb más- szülő-gyermek kapcsolatok problémákat, társnélküliség, megszakadt, vagy megszakíthatatlan kapcsolatoknál,szexuális problémáknál,
• anyagi problémáknál, hivatásbeli nehézségek esetén,
• ha ugyanazok a problematikus sémák ismétlődnek az életedben,kudarcok, krízisek, veszteségek,
• tartós egészségügyi problémáknál,testi tüneteknél,művi abortuszoknál,spontán vetéléseknél,gyermektelenségnél, meddőségnél,alkohol, drog és egyéb szenvedélybetegségeknél
• ha nem,nem tudod mi is a bajod, de nem úgy működik az életed, ahogyan szeretnéd.
• Amennyiben a gyermekeddel van gond-(14 éves korig) viselkedési- magatartási problémáinál, megmagyarázhatatlan betegségeinél.
A Családi- Szeretetrendek sérülésének a felismerése és tudatosítása a Családállítás fő célja. Lehetővé teszi, hogy ezeket a terheket sokszor a katarzisig is mélyülő érzelmi átéléssel-feloldással mintegy
letegyük.
A csoport egyben, egy meghitt család légkörét is biztosítja.
Meseállítás során a mesék szimbólumait alkalmazva a családfelállítás módszerével dolgozunk.
Javaslom ezt az állítási formát, amikor pontosan nem is tudjuk mi a baj, nem sikerül körvonalazni, de érezzük, hogy valami nincsen rendben.
Az egyéni foglalkozáson ketten vagyunk csak jelen.
Az állítás előtt és alatt jóval többet beszélgetünk, mint a csoportos munkánál. A családi rendszer-szeretet rendjei sérüléseinek megjelenítésére különböző tárgyakat használunk. Hatékonysága megegyezik a csoportossal állítással.
FONTOS
Minden esetben, a csoportos és egyéni családfelállítás előtt is nyilatkoznia kell a kliensnek, hogy nem áll pszichiátriai kezelés és/vagy bármilyen tudatmódosító szer befolyása alatt. Felhívjuk a kliens figyelmét arra, hogy ami a családfelállítás alatt történik, azt 21 napig „ne beszélje ki magából”, mert ha beszél róla ez idő alatt, akkor a megdolgozott energia elvész, elszáll, ahogy a szavak, amellyel beszélt róla.
A Családállítás – Sorsmodellezés egy olyan technika, melynek célja a mindennapi emberi kapcsolatok működő képessé tétele, mely nem helyettesíti a pszichológiai, vagy pszichiátriai kezeléseket!